Nepředvídatelný vývoj trhu s elektřinou, ropou a plynem hýbe celým světem. Odpovědí na cenové i geopolitické turbulence budou podle všeho obnovitelné zdroje energie.
Bez ohledu na vojenský konflikt na Ukrajině a jeho dopady na Evropu a svět se plyn dostává do nemilosti, podobně jako tuhá paliva. Odborníci již dříve upozorňovali na to, že bychom s nimi do budoucna neměli počítat. „Zemní plyn je fosilní palivo, i když jej označujeme za nízkouhlíkové. Při jeho těžbě a přepravě dochází k poměrně velkým únikům metanu, který je pro klima horší než CO2, což nízké emise uhlíku při spalování zcela neguje. Plyn není budoucností energetiky,“ říká Ján Karaba, ředitel Slovenské asociace fotovoltaického průmyslu a obnovitelných zdrojů energie.
Naše země je v současnosti na dovozu fosilních paliv závislá, ale je více než zřejmé, že už v krátké době se to musí změnit. Fotovoltaika, tepelná čerpadla, ale i zelené střechy, zateplení domů, využívání akumulačních nádrží na dešťovou vodu, kvalitní okna a dveře na domě, ale i takové obyčejné správné větrání pomáhají šetřit každé domácnosti. A přestože přechod na fotovoltiku nebo instalování tepelného čerpadla není levná záležitost, na rozdíl od plynu budoucnost mají. Nejen pokud jde o úspory, ale také vliv na životní prostředí.
35% tepla uniká v domě přes stěny
Odborník na pasivní domy Vladimír Balent říká, že zateplení je nejlevnější způsob, jak lze opravdu výrazně snížit spotřebu elektřiny či plynu. „Izolační materiál a samotné zateplovací práce stojí majitele rodinného domu poměrně nízkou částku v porovnání s jinými investicemi při obnově, ale přinášejí nejlepší výsledky při úspoře nákladů na topení během několika desítek let. Zateplením domu ušetříte výrazně více než 30% primární energie,“ dodává a připomíná, že nejvíce tepla uniká v domě přes stěny – až 35%.

Kromě větších investic je na místě myslet i na „drobnosti“. V každé domácnosti se najdou rezervy a někdy stačí provést nenápadnou změnu. Například dát do pořádku elektrické rozvody a namontovat šetrné, inteligentní zásuvky. Dobrou investicí jsou i úsporné domácí spotřebiče, taková chladnička, pračka nebo varná deska „ušetří“ několik desítek eur.
Majitelé starších rodinných domů by v každém případě měli myslet na to, že se blíží termín vyhlášení výzvy k jejich obnově. Slovenská agentura životního prostředí avizovala, že tak učiní ve třetím čtvrtletí. Zájemci, kteří splní kritéria, mohou na rekonstrukci svého domu obdržet finanční příspěvek, v některých případech až do 19 tisíc eur.
https://nalistuj.cz/elektronicka-evidence-dochazky-v-detske-skupine-jak-vse-funguje/
https://brnenskyvecernik.cz/vyroba-plastu-aneb-kde-sehnat-kvalitni-polotovary/
https://vecernikplus.cz/hledate-darek-k-vanocum-pro-cyklistu-coz-takhle-batoh-nebo-rezervoar/