- Komerční sdělení -finance
DomůMužiJak se rozpočítávají náklady za teplo v obytném domě

Jak se rozpočítávají náklady za teplo v obytném domě

Ve většině bytových domů na Slovensku se náklady na teplo rozúčtovávají na základě odečítaných údajů naměřených na poměrových rozdělovačích tepla nebo měřičích tepla.

Celkové náklady na teplo v obytném domě se rozdělují mezi konečné uživatele na dvě složky – základní a spotřební. Poměr jednotlivých složek je určen vyhláškou, ale ta dává také možnost, aby si vlastníci bytů jiný poměr odsouhlasili na domovní schůzi.

Základní složka představuje náklady za spotřebované teplo rozpočtené na plochu bytu či nebytového prostoru. Pokrývá také fixní náklady na pohotovostní výkon otopné soustavy, prostupy tepla, tepelné ztráty a vytápění společných prostor domu.

Jedná se o peníze: O ročním vyúčtování nákladů na bydlení s Monikou Šamkovou, prezidentkou Sdružení společenství vlastníků bytů na Slovensku. Odvysíláno 16. 6. 2021.
Spotřební složka zahrnuje náklady na teplo, které jsou vypočteny na základě údajů odečítaných z měřičů tepla nebo poměrových rozdělovačů tepla, které zobrazují spotřebu tepla pro konkrétní bytovou jednotku. Výši spotřební složky může uživatel bytu ovlivnit regulací teploty v bytě.

Zúčtovacím obdobím je jeden kalendářní rok a metodiku rozpočítávání množství tepla na vytápění definuje vyhláška Ministerstva hospodářství Slovenské republiky č.j. 240/2016 Z. z., která vstoupila v platnost od 1. ledna 2017. Vyhláška doporučuje poměr 60 % ZZ a 40 % SS.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek