- Komerční sdělení -finance
DomůMužiTeplo poslouchá wi-fi a investice vrátí slunce

Teplo poslouchá wi-fi a investice vrátí slunce

Je více než pravděpodobné, že ceny plynu či ropy budou růst a projeví se to i na cenách elektrické energie. Jak dosáhnout co nejvyšší míry energetické nezávislosti?

Slovensko je závislé na dovozu fosilních paliv. Část domácností, především starší rodinné domy, topí tuhým palivem, ale nejrozšířenější je vytápění plynem. V obou případech jde o neobnovitelné zdroje, se kterými se do budoucna nepočítá. „Zemní plyn je fosilní palivo, i když jej označujeme za nízkouhlíkové. Při jeho těžbě a přepravě dochází k poměrně velkým únikům metanu, který je pro klima horší než CO2, což prakticky nízké emise uhlíku při spalování zcela neguje. S plynem se nadále počítá jen jako s přechodovým palivem, není budoucností energetiky,“ tvrdí Ján Karaba, ředitel Slovenské asociace fotovoltaického průmyslu a obnovitelných zdrojů energie (SAPI). Část domácností vytápí biomasou.

Obnova rodinných domů: Ušetřete na nákladech na energie
\“Biomasu můžeme považovat za obnovitelný zdroj, ale jen za předpokladu, že je trvale udržitelný, a tedy nepochází z nelegální těžby. Těžba nesmí zhoršovat erozi půdy a zároveň se po ní kontinuálně musí obnovovat lesní fond,\“ přibližuje J. Karaba. Otázkou jsou běžné provozní náklady Cena obyčejné řezané biomasy byla v posledních letech poměrně nízká, protože šlo převážně o kalamitní dřevo, to se však postupně utrácí a také v kontextu současné geopolitické situace lze očekávat další zdražování. pelety, a domácnosti si za kvalitu musí připlatit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek