- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyŽivotní minimum od července poroste. Zvýší to dávky a sníží daně

Životní minimum od července poroste. Zvýší to dávky a sníží daně

Vzhledem k nárůstu životního minima se má od července zvýšit částka minimálního předčasného důchodu a od začátku příštího roku i nezdanitelná část základu daně, dávky v hmotné nouzi a rodičovský příspěvek.

Životní minimum na dospělou osobu se má od 1. července letošního roku zvýšit o 7,5%, tedy o 16,36 eura na 234,42 eura. Vyplývá to z návrhu opatření ministerstva práce a sociálních věcí, které resort předložil do připomínkového řízení.

Na zvýšení životního minima je navázáno více dávek či daňová zvýhodnění. Od začátku příštího měsíce má jít vzhůru i částka minimálního předčasného důchodu, příspěvků na provádění absolventské praxe a na aktivační činnost formou dobrovolnické služby, příspěvků na podporu náhradní péče, či maximální částka náhradního výživného od státu. Všechny tyto dávky mají stejně jako životní minimum vzrůst o 7,5%.

Vyznáte se ve výplatní pásce? Jak ovlivňuje finanční plánování?
Suma minimálního předčasného důchodu má od začátku příštího měsíce činit 281,40 eura, což je nárůst o 19,70 eura. Jedná se o jednu z podmínek vzniku nároku na předčasný starobní důchod. Pokud totiž částka předčasné starobní penze nepřesahuje 1,2 násobek životního minima, což má být od července 281,40 eura, Sociální pojišťovna tuto dávku žadateli nepřizná. Zvýšení částky životního minima také způsobí to, že pojišťovna bude od července většině důchodců, kterým z důchodu vykonává exekuční srážky, poukazovat vyšší důchod. Částka, která musí penzistovi zůstat po provedení srážek, totiž dosahuje výše životního minima. Zatímco do konce června musí důchodci po provedení srážek zůstat 218,06 eura, od začátku července to má být 234,42 eura měsíčně.

Nezdanitelná část základu daně, která tvoří 21násobek aktuální částky životního minima, má jít příští rok vzhůru o 343,56 eura na 4 922,82 eura. Částky dávek v hmotné nouzi se mají od začátku příštího roku rovněž zvýšit o 7,5 %. Pro rodiče, kteří před nástupem na rodičovskou dovolenou pracovali, se má částka rodičovského příspěvku od příštího roku zvýšit o 28,80 eura na 412,10 eura. Pro rodiče, kteří před narozením dítěte nepracovali a nedostávali proto mateřskou dávku ze Sociální pojišťovny, má rodičovský příspěvek stoupnout o 21 eur na 301 eur.

Kromě hodnoty životního minima na dospělou osobu má od začátku července letošního roku vzrůst i částka životního minima u druhé posuzované osoby, a to o 11,41 eura na 163,53 eura. Na nezaopatřené dítě, resp. zaopatřené nezletilé dítě má částka životního minima stoupnout o 7,47 eura na 107,03 eura.

Životní minimum se každoročně upravuje k 1. červenci o koeficient růstu čistých peněžních příjmů podle údajů Statistického úřadu SR (SÚ) nebo o koeficient růstu životních nákladů nízkopříjmových domácností podle toho, který z těchto údajů je nižší. Rozhodujícím obdobím, za které se zjišťuje růst životních nákladů nízkopříjmových domácností, je období od dubna loňského roku do dubna letošního roku. Podle údajů ŠÚ byl růst životních nákladů nízkopříjmových domácností za rozhodující období 11,5 %. Růst čistých peněžních příjmů na jednu osobu za první čtvrtletí letošního roku v porovnání s prvním čtvrtletím loňska byl 7,5 %.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek