- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJste důchodce a pracujete? Můžete dostávat důchod i péenku současně

Jste důchodce a pracujete? Můžete dostávat důchod i péenku současně

Důchodci mohou od 1. června při pracovní neschopnosti současně dostávat svůj důchod i dávku nemocenské, resp. náhradu mzdy od zaměstnavatele. Souběžné pobírání obou dávek jim umožnila nedávno schválená novela zákona o sociálním pojištění. Týká se to příjemců starobních důchodů, předčasných starobních důchodů a invalidních důchodů. Důchodci přitom nemusí o přiznání důchodu opětovně žádat, Sociální pojišťovna jim zašle rozhodnutí automaticky.

Od 1. června je možné souběžně pobírat důchod a náhradu příjmu při dočasné pracovní neschopnosti nebo nemocenské už i tehdy, jestliže dočasná pracovní neschopnost vznikla před přiznáním starobního důchodu, předčasného starobního důchodu a invalidního důchodu.

O přiznání důchodu nemusí pojištěnci opětovně žádat. O přiznání důchodu od 1. června 2022 těm pojištěncům, kteří o důchod již požádali, ale k 31. květnu 2022 pobírali náhradu příjmu při dočasné pracovní neschopnosti nebo nemocenské, rozhodne Sociální pojišťovna z úřední povinnosti, tedy automaticky.

Pojistenci, kteří o přiznání důchodu nepožádali z důvodu, že pobírali náhradu příjmu při dočasné pracovní neschopnosti nebo nemocenské, doporučujeme podat žádost o přiznání důchodu v příslušné pobočce Sociální pojišťovny.

Změna zákona tak odstranila nerovné postavení pojištěnců, na jehož základě byl vyloučen souběh vyplácené náhrady příjmu při dočasné pracovní neschopnosti, resp. nemocenského a starobního důchodu, předčasného starobního důchodu a invalidního důchodu, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla před přiznáním důchodové dávky.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek