- Komerční sdělení -finance
DomůAuto MotoNěmci totálně otočili. Dotace na elektrická auta chtějí zvýšit na 10 800...

Němci totálně otočili. Dotace na elektrická auta chtějí zvýšit na 10 800 €!

Ještě před pár měsíci Německo plánovalo snížení dotací na elektromobily. Nyní je všechno naopak. Dotace by se měly zvýšit téměř na 11 tisíc eur a mělo by být možné získat je i na luxusnější elektromobily s cenou do 60 tisíc eur.

Němci by chtěli mít na cestách do roku 2030 15 milionů elektrických aut. Podle aktuálních prodejů je to utopie. (Ilustrační foto)
Přibližně před měsícem jsme psali, že Německo přistoupí ke kroku, který je nejen logický, ale dříve či později bude také nutný. Je jím zrušení dotací na elektrická auta a plug-in hybridy, které nejen deformují trh, ale pomáhají i dlouhodobě udržovat ceny elektrických aut na velmi vysoké úrovni. V současnosti se nákup elektromobilů v Německu dotuje částkou 6 000 eur a nabíjecích plug-in hybridů 4 500 eur. K tomu ovšem existují i ​​další regionální bonusy a bonusy prodejců.

I díky nim se loni v Německu prodalo téměř 360 tisíc elektrických aut. Vypadá to sice výborně, ale má to dva háčky. Při těchto prodejích státní dotace brutálně zatěžují rozpočet, takže němečtí vládní ekonomové si řekli, že stačí. Vedl je k tomu i fakt, že elektromobily se na trhu tak etablovaly, že jsou již schopny prosadit se na něm i bez umělé podpory. Rozhodnutí o zrušení dotací nejprve na plug-in hybridy, které stejně s ekologií nemají mnoho společného a následně s odstupem i na elektromobily, bylo logické a z našeho pohledu jednoznačně dávalo i smysl.

Konec štědrosti? Němci plánují skresat dotace na elektroauta
Ale tady pragmatici narazili na politiky a lobbistické aktivity automobilek, které investovaly do elektromobilů již mnoho miliard a bez dotací je prostě nedokážou prodat. Nemluvě už o tom, že takový Volkswagen poměrně „velkohubo“ prohlašuje, že už za pár let v prodejích elektrických aut překoná i Teslu.

Pravdou je, že němečtí politici by chtěli mít v roce 2030 na cestách 15 milionů elektromobilů. Tento cíl je však při jejich ročním prodeji někde na úrovni 350 tisíc nesplnitelný, i když toto číslo samo o sobě vypadá skvěle. V praxi by jich totiž ročně potřebovali prodávat přibližně 1,8 milionu.

Dotace elektromobily zdražují! Potvrzuje to vývoj v Británii
A tak německá vláda ani ne po měsíci „otočila“ o 180 stupňů. Namísto rušení dotací je nyní chce podle informací deníku Handelsblatt nejen prodloužit, ale také zvýšit. V řeči konkrétních čísel to znamená, že nákup elektrických aut by měl být dotován minimálně do roku 2027, přičemž dotace by se u elektromobilů s cenou do 40 tisíc eur měla zvýšit ze 6 tisíc až na 10 800 eur. Zároveň by bylo umožněno získat dotace i na luxusnější elektromobily s cenou do 60 tisíc eur. Ta by však byla o něco nižší, částka ještě nebyla specifikována.

Uvidíme, jak nakonec německá „elektro-schizofrenie“ skončí. Podle Volkera Wissinga, spolkového ministra dopravy, který předběžné návrhy zveřejnil na sociální síti, jde zatím „pouze o možnost“ a vše nakonec bude zcela jinak.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek