- Komerční sdělení -finance
DomůAuto MotoEvropa by se měla připravit na nedostatek paliv během léta!

Evropa by se měla připravit na nedostatek paliv během léta!

Podle šéfa Mezinárodní agentury pro energetiku je velkým problémem, že nyní máme ropnou krizi, plynovou krizi a elektrickou krizi současně.

Je možné, že Evropa bude již v létě čelit palivové krizi.
Do Evropy se totiž v současnosti dováží ročně přibližně 50 milionů tun nafty, z toho téměř polovina právě z Ruska. V případě, kdy by prošlo zavedení „tvrdého“ embarga na dovoz ruské ropy a nafty by to výrazně zasáhlo nejen slovenskou rafinérii Slovnaft. Přineslo by totiž snížení výkonu více evropských rafinerií a v podstatě skokově by se snížilo množství nafty, dodávané na evropský trh. A v případě hrozícího nedostatku jakéhokoli produktu se jím lidé začínají předzásobovat, což problém ještě více prohloubí. Prozatím omezení dovozu nehrozí, protože Evropská unie zavedla „ropné embargo“ pouze na ruské tankery, nikoli na ropovody.

Neznamená to však, že je problém zažehnán. Skončila covidová pandemie, lidé začínají cestovat volně a přede dveřmi je letní turistická sezóna. A právě to může být problém. Evropa by toto léto mohla i přes „poloviční“ embarg čelit nedostatku paliva, protože situace na trhu s ropou zůstává velmi napjatá. Není to náš názor, ale řekl to jeden z největších odborníků – šéf Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) Fatih Birol.

Hrozí nám ‚agresivní‘ benzin E15? Vláda už schválila novelu!
Ten pro německý časopis Spiegel uvedl, že „…když v Evropě a USA začne hlavní dovolenková sezóna, poptávka po palivech stoupne. Pak bychom mohli vidět nedostatek například nafty, benzinu nebo leteckého paliva, zejména v Evropě.“ Upozornil také, že současná energetická krize je „mnohem větší“ než ropný šok v 70. letech minulého století a bude trvat i déle. „Tehdy to bylo jen o ropě,“ řekl Birol pro Spiegel. „Nyní máme ropnou krizi, plynovou krizi a elektrickou krizi současně,“ dodal.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek