- Komerční sdělení -finance
DomůSportFotbal je jako Titanic. Udělejme s Hamšíkem to, co hokejisté se Šatanem

Fotbal je jako Titanic. Udělejme s Hamšíkem to, co hokejisté se Šatanem

Ze zápasu Slovenska proti Kazachstánu (0:1) v Lize národů ho bolely oči. Vladimír Goffa (62) nebyl překvapen z konce Štěpána Tarkoviče na trenérské lavičce. Nelíbí se mu však, že je z něho viník číslo jedna.

„Mám pocit, že všechno špatné se zaměřuje na jediný hromosvod se jménem Tarkovič. To však není hlavní problém,“ tvrdí fotbalový odborník před pátečním zápasem fotbalové reprezentace proti Ázerbájdžánu (18.00, přenos vysílá RTVS).

Očekávali jste, že dojde ke změně trenéra?
Z tohoto nejsem překvapen, ale z jiné věci ano. Stále posloucháme o kontinuitě, aby se do mužstva moc nezasahovalo a pokračovalo se na této cestě.

Když jsem byl v Trnavě na zápase s Kazachstánem, dlouho jsem neviděl tak smutné a unuděné fotbalové prostředí. Člověk by rád sledoval alespoň fotbal, na který lze dívat. Protože prohrát můžete, ale pokud se to stane bez zánětu, bolí z toho oči.

Nenašli jste žádná pozitiva?
Nejsem frfloš. Snažím se hledat v životě i fotbalu hezké věci. Rád bych v tom slovenském našel něco pozitivního, ale nejde to. Opakujeme tytéž fráze roky dokola.

Mám pocit, že všechno špatné se zaměřuje na jediný hromosvod se jménem Tarkovič. To ovšem není hlavní problém. Slovenský fotbal je jako Titanic.

Nahoře se tančí a dole se loď potápí. Regionální, mládežnický, klubový i reprezentační fotbal jde ke dnu. A někdy se zde tváříme, že se nic neděje. Mám na vás otázku…

Ať se líbí.
Které slovenské mužstvo vám svými výkony přinášelo radost?

Na začátku sezóny Žilina, později Ružomberok.
Chodíval jsem pravidelně na Žilinu či Slovan. Jablonec vyprášil MŠK, Slovan si v Evropě ani neškrtl. Žádný úspěch ani radost.

Proto by se pozornost neměla strhávat jen na Tarkoviče. Podívejte se, co my na Slovensku hrajeme na všech úrovních.

Nahradí Weisse či Tarkoviče? Češi mají favorita, vytáhli známé jméno
Všichni to chtějí hrát po zemi a aniž by museli jít do bolavého souboje. Hra na jeden dotek či útok krajními obránci jsou neznámé pojmy.

Je problém v zastaralé metodice přípravy mládežnických i seniorských trenérů?
Myslím si, že ano, protože teď máme spíše metodiky než trenéry. Hrajeme na jistotu, přes brankáře a trpělivě čekáme.

Držíme se metodiky, se kterou Barcelona před 15 lety drvila systémem tiki-taka evropský fotbal.

A teď? Přímočarost, rychlost, tvrdost a soubojovost. Co z toho nabízí slovenský fotbal? Nic. Zbytečně si teď bereme Tarkoviče za obětního beránka.

Trenér je však za výkony mužstva zodpovědný a zastali se ho i hráči při odletu na další zápas do Baku…
Ale ještě aby si hráči otevírali ústa na trenéry.

Jejich výkony však nebyly ideální. Chybí jim kvalita nebo lepší vedení?
Máme velmi dobré hráče, jejich podíl viny je minimální. Hlavní problém je v tom, co jim trenéři vtloukají do hlav. Oni dostanou informaci, jak hrát, abychom byli úspěšní. Výsledkem jsou slabé výkony a zívání diváků. Jakoby se invence brzdila poslušností.

Jak to myslíte?
Kluboví či reprezentační trenéři nechtějí překročit meze a rozzlobit si radikálnějšími změnami vedení. Raději si to rozanalyzují a karavana jde dál.

Reprezentace je bez trenéra. Nejžhavějším kandidátem je Vladimír Weiss st. Pomohl by slovenskému týmu?
Jednou nebo dvakrát tuto pozici odmítl. Mým favoritem byl Petr Rada, ale ten jde do Dukly Praha. Weiss je skvělý trenér a odborník. Mně vadí, že dosáhl výsledků díky negativní emoci. Když nebudete hrát, vyhodím vás a nebudete v nominaci. Neslyšel jsem pochvaly. Není to moje šálek kávy.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek